رفع خطای 404 not found در وردپرس

زمانی که شما در حال جستجو صفحاتی هستید وقتی نام دامنه یک صفحه را وارد می کنید و یا بر روی یک لینک کلیک می کنید وارد صفحه ای با خطا 404 می شوید. در واقع نمایش این صفحه که با خطای 404 not found ظاهر می شود به دلیل تغییر آدرس اصلی و یا حذف شدن آدرس می باشد که سرور قادر به پیدا کردن صفحه شما نیست و به همین دلیل این خطا 404 رخ می دهد.

رفع خطای 404 not found در وردپرس

خطای 404 یا 404 Not Found چیست؟

هر وقت کاربری، از وب سایت شما بازدید کند، مرورگر کاربر یک درخواست برای سرور وب می‌ فرستد و اطلاعات لازم را در قالب کد های وضعیت HTTP ، جهت نمایش آنها به کاربر دریافت می‌کند. هدر HTTP شامل کد های وضعیت HTTP است تا ” آنچه اتفاق افتاد ” را با اعداد توضیح دهد. اغلب اوقات، درخواست به طور کامل کار می‌کند و شما هرگز کد وضعیت HTTP را مشاهده نمی کنید. اما اگر مشکلی پیش بیاید، مرورگر شما معمولا پیامی را با کد وضعیت HTTP به نمایش می‌گذارد تا مشکل دقیق را نشان دهد.درست مثل سایر پیام های خطا،پیام Error 404 Not Found نتیجه این روند خطای 404 در وردپرس است.

نمایش ارور 404 Not Found شکل های مختلفی دارد:

خطاهای مربوط به ارور 404 ، ممکن است در هر مرورگر یا سیستم عاملی پدیدار شود. بیشتر خطای 404 Not Found ، مربوط به مرورگر اینترنت، درست همان گونه که صفحات وب،نمایش داده می‌شوند، نشان داده می‌شوند.

خطای 404 Not Found

دلایل ایجاد خطای 404 Not Found چیست ؟

  • ممکن است کاربری که در حال جستجو صفحات وب سایت آدرس را اشتباه تایپ کند و در واقع آدرس اشتباه به دلیل وجود نداشتن این صفحه در سایت باعث ایجاد خطا 404 می شود و رفع خطای 404 در این مورد تایپ درست لینک می باشد.
  • ممکن است که آدرس مورد نظر توسط مدیر سایت به طور کامل حذف شده باشد و کاربر آدرس را درست وارد می کند اما به دلیل حذف شدن و وجود نداشتن با خطا 404 روبرو می شود که رفع خطای 404 این مورد ریدایرکت 410 است.
  • ممکن است مدیر سایت آدرس را حذف نکرده باشد اما آدرس را تغییر داده باشد. برای مثال www.domain.com/home آدرس اصلی بود که کاربر قبلا با مراجعه کردن به این آدرس وارد صفحه مورد نظر می شد اما مدیر سایت بنا به دلایلی آدرس رو به www.domain.com/home-2 تغییر داد و در واقع آدرس صفحه قبلی وجود ندارد بلکه آدرس جدیدی برای صفحه قبلی جایگزین شده است و رفع خطای 404 این مورد ریدایرکت 301 می باشد.

ارور 404 Not Found

تاثیر ارور 404 Not Found بر سئو

ارور 404 Not Found هیچ تاثیر منفی در SEO ندارد؛ اما ممکن است بسته به دلیل این که خطا اتفاق می افتد، تاثیر منفی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک بازدید کننده تنها یک URL را به اشتباه وارد کند و خطای 404 ببیند، تاثیری منفی بر SEO ندارد. اما اگر به دلیل URL های شکسته ای خطا های فردی داشته باشید، این توانایی ربات های گوگل را برای خزیدن سایت شما متوقف می‌کند و این تاثیر منفی بر روی SEO می گذارد.

علاوه بر این ، اگر یک مساله پیوند های یکتا منجر به خطای 404 شود، ربات های گوگل قادر نخواهد بود هر یک از محتوای سایت شما را بپیماید. به عبارت دیگر، همیشه خطای 404 خود را در اسرع وقت برطرف کنید.

ارور 404 Not Found

رفع خطای 404 Not Found

در واقع نمی توان گفت روش 100 درصدی برای رفع خطای 404 وجود دارد چون این خطا اکثرا به دلیل وجود نداشتن آدرس مورد نظر رخ می دهد .ولی با توصیه های زیر می توان تا حد زیادی جلوی این مشکل را گرفت.

به روزرسانی پیوندهای سایت وردپرسی

اگر شما در هنگام تلاش برای دسترسی به محتوا ، خطا های ” 404 ” را تجربه می‌ کنید، محتمل‌ ترین علت ، یک مساله با پیوند های یکتا است. ساده ترین راه حل این است که تنظیمات پیوند های یکتا را از طریق داشبورد وردپرس به روز کنید؛فقط کافیست از طریق پیشخوان وردپرس به مسیر: تنظیمات ← پیوند های یکتا مراجعه کنید و روی ذخیره تغییرات کلیک نمایید؛ این تمام کاری است که شما باید در این مرحله انجام می دادید!

رفع خطای 404 Not Found

تنظیم دوباره htaccess. برای جلوگیری از خطای 404

ممکن است فایل htaccess. موجود در هاست شما به دلایل مختلفی حذف شده باشد و این امر باعث شده تا صفحات سایت شما خطا ۴۰۴ داشته باشد. برای رفع ارور 404 Not Found ابتدا وارد هاست خود شوید و ببینید داخل پوشه public_html آیا فایل htaccess. موجود است یا خیر.اگر نبود از سمت راست صفحه بالا روی آیکون setting کلیک کنید و تیک گزینه show hidden files رو بزنید ، اگر همچنان فایل htaccess. برای شما وجود نداشت این به این منظور است که فایل شما پاک شده است و باعث خطا ۴۰۴ شده.

خطای 404

برای حل این مشکل وارد پیشخوان وردپرس شوید و وارد تنظیمات و بخش پیوند های یکتا شوید و یکبار روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا فایل htaccess. برای شما ساخته شود. حالا دوباره تست کنید ببینید آیا مشکل صفحات ۴۰۴ حل شده است یا خیر.

بروزرسانی htaccess. برای از بین بردن خطای 404

اگر با موارد بالا مشکل سایت شما حل نشد برای رفع خطای 404 توسط کد زیر باید فایل htaccess. را بروزرسانی کنید. وارد این فایل شوید و کد زیر را در فایل htaccess. در پایین صفحه قرار دهید و ذخیره کنید.

ریدایرکت 301 برای محتوا های پاک شده و تغییر نام یافته

اگر تجربه خطا های 404 مربوط به یک قطعه خاص از محتوا را تجربه می‌کنید، احتمال این موضوع وجود دارد که:

  • URL مربوط به آن محتوا را تغییر داده اید
  • محتوا را حذف کرده باشید

با این حال؛ هر وقت که کاربران به محتوای شما مراجعه کنند، با خطای 404 مواجه خواهند شد چرا که یا آدرس محتوا تغییر کرده است یا محتوا حذف شده است! بهترین راه برای رفع این مشکل این است که هر کسی را که سعی دارد به مکان قدیمی مراجعه کند، به طور خودکار به مکان جدید هدایت شود. به این ترتیب، کاربران دیگر خطای 404 را نمی بینند و به مکان دیگری منتقل می شوند که این برای SEO نیز خوب هست.

در اینجا برای هدایت (تغییر مسیر) یک صفحه به صفحه دیگر، از افزونه Yoast SEO استفاده کردیم. برای ایجاد تغییر مسیر؛ از پیشخوان وردپرس به مسیر: سئو ← تغییر مسیر (یا ریدایرکت) مراجعه کنید و بعد از وارد کردن نشانی مورد نظر، بر روی گزینه Add Redirect کلیک نمایید. (طبق تصویر زیر)

پاکسازی کش مرورگر یا سایت برای رفع خطای 404

شاید شما لینکی را به درستی ریدایرکت کرده باشید اما کاربر شما یا خودتان دوباره صفحه ۴۰۴ را مشاهده می کند. این به این دلیل است که کش مرورگر شما باید پاک شود.

اگر مدیر سایت هستید و از افزونه های کش سایت استفاده می کنید یکبار کش سایت را پاک کنید ولی اگر کاربر هستید کش مرورگر خود را پاک کنید تا اگر مشکلی بود رفع شود.

سفارشی سازی صفحه 404 Not Found

با توجه به این که شما تمام تلاش تان را برای جلوگیری از خطای 404 در صفحات خود انجام می دهید؛ ولی این غیر ممکن است که کاملا خطا ها را حذف کنیم زیرا برخی چیزها خارج از محدوده کنترل شما هستند.

برای فراهم آوردن یک صفحه خطای 404 کاربر پسند بیشتر می‌ توانید از یکی از افزونه های مخصوص ساخت صفحات 404 استفاده کنید. به عنوان مثال، ” افزونه رایگان 404page ” به شما اجازه می‌ دهد که یک صفحه خطای سفارشی را با:

  • یک جعبه جستجو
  • لینک یا پیوند های مهم
  • اطلاعات تماس

تنظیم کنید و ویژگی مهم دیگر این افزونه، این است که تغییر مسیر ایجاد نمی‌ کند. یک صفحه 404 هرگز نباید به یک صفحه فیزیکی هدایت شود مانند ” yoursite.com/404 ” خطای 404 ” همیشه باید به صورت پویا در صفحه مورد نظر ایجاد شود.

مطالب مرتبط :

رفع خطای Oops! Something went wrong

حل مشکل صفحه سفید وردپرس

آموزش رفع خطای 503 Service Unavailable

منبع : الوپشتیبان – ارائه کننده : آموزش ووکامرس – شرکت های پشتیبانی وردپرس افزونه رایگان وردپرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست