بک لینک ها چه تاثیری در سئو سایت دارند؟

اگر شما وب سایتی را راه اندازی کردید و قصد دارید که هر چه سریع تر در صفحه ی اول گوگل ظاهر شوید باید باید بدانید که در این کار فاکتورهای زیادی تاثیر دارند که یکی از این فاکتورها، بک لینک های سایت می باشد. در مطالب اخیر الو پشتیبان با مطلب ۱۰ محتوا برای ایجاد لینک طبیعی در سایت در خدمت شما بودیم. در این مطلب نیز به صورت کامل درباره ی بک لینک و تاثیر آن در سئو سایت صحبت خواهیم کرد.

بک لینک چیست؟

پیوند یک وب سایت به وب سایت دیگر یا پیوند یک صفحه از وب سایت به صفحه ی دیگر از همان وب سایت را بک لینک می گویند. بک لینک یکی از عوامل بسیار مهمی است که رتبه ی سایت شما را در موتورهای جستجو گوگل بهبود می دهد. وقتی یک صفحه از وب، یک لینک دارد باعث افزایش آمار بازدید آن صفحه خواهد شد. هر لینک یک امتیاز برای سایت محسوب می شود و لینک های بیشتر نیز باعث کسب امتیازهای بالاتر می شوند.

کاری که گوگل انجام می دهد این است که لینک های ورودی یک صفحه را بررسی کرده و آمار بازدید آن صفحه را نیز ارزیابی می کند تا ببیند که آن صفحه اصلاً صفحه ی مفیدی هست یا خیر تا اولویتی برای وب سایت تعیین کند.

گوگل با استفاده از سیستم pagerank رتبه ی صفحه ها و سایت ها را بررسی می کند. هر چقدر که لینک های داخل یک صفحه مرتبط تر باشد یا این که از سایت معتبرتری باشد آن لینک ها امتیاز بالاتری خواهند گرفت.

نکته: به یاد داشته باشید که برای ایجاد بکلینک برای وب سایت خود هیچ گاه اقدام به خریدن بک لینک نکنید. به این دلیل که گوگل بسیار هوشمندانه وب سایت هایی که قصد فروش را دارند شناسایی می کند و نمره ای به آن ها نخواهد داد.

از نظر گوگل چه لینک هایی با ارزش هستند؟

لینک هایی که گوگل برای آن ها امتیاز مثبتی را در نظر می گیرد به شرح زیر است.

 • لینکی که درون صفحه قرار گرفته است با محتوای مطلب ارتباط داشته باشد.
 • لینک هایی که به یک سایت بسیار معتبر اشاره می کنند.
 • سایت هایی که بسیار کم بک لینک می دهند.
 • سایت هایی که مرجع هستند و محتواهای با ارزشی را به صورت روزانه تولید کنند.

انواع بک لینک

لینک دار شدن یک صفحه از سایت تان( لینک درونی ) یا از سایت دیگر (لینک خارجی) را Link Juice می گویند. این لینک ها دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه به انواع آن ها اشاره خواهیم کرد.

لینک dofollow:

به صورت پیش فرض همه‌ی لینک های صفحه دوفالو هستند. زمانی که یک صفحه دوفالوهای زیادی داشته باشد برای موتورهای جستجو این معنی را دارد که آن سایت مطالب مفیدی تولید می کند. پس رتبه ی بالاتری به آن وب سایت نسبت به وب سایت های دیگر در آن حوزه خواهند داد. البته در شرایط خاصی می تواند این قضیه برعکس هم باشد و رتبه وب سایت شما کاهش پیدا کند.

لینک nofollow:

برچسب نوفالو برای موتورهای جستجو این معنی را دارد که این لینک را در رتبه ی صفحه در نظر نگیرد.

چگونه بک لینک هی خوب به دست بیاوریم؟

 • برای مخاطبان خود یک لیست از منابع مرتبط به هم تهیه کنید. به عنوان مثال فرض کنید مقاله ای که شما در سایت نوشته‌اید درباره ی وردپرس است. شما می توانید یک لیست از مواردی مانند آموزش نصب قالب وردپرس، آموزش نصب افزونه ی وردپرس و… را قرار بدهید. در واقع این موارد را لینک دار کنید و به مطالبی که قبلاً درباره این موارد نوشته شده لینک بدهید. این کار باعث افزایش بازدید از سایت شما خواهد شد.
 • برای کاربران سایت خود اینفوگرافیک های جذاب در سایت قرار دهید و به سایت ها یا وبلاگ هایی که احتمال می دهید اینفوگرافیک شما را لینک دهند پیشنهاد همکاری دهید. اینفوگرافیک موجب صرفه جویی در وقت مخاطب شده و کمک می کند تا مخاطب بدون این که وقت زیادی بگذارد محتوای زیادی را در قالب یک عکس فرا گیرد.
 • در سایت خود ابزارها و خدمات رایگان قرار دهید. به عنوان مثال می توانید اپلیکیشن اختصاصی برای وب سایت خود ایجاد کرده و در قالب یک لینک به کاربران خود این هدیه را به صورت رایگان بدهید. این کار باعث جذب شدن آن ها به سایت می شود.
 • محتوای اختصاصی برای سایت خود تولید کنید و محتوای تولیدی جامع و کامل باشد. بسیاری از کاربران می‌خواهند وقتی موضوع موردنظر خود را در موتورهای جستجو سرچ می کنند و وارد سایت شما می شوند و مقاله ی موردنظر را می خوانند آن مقاله جامع و کامل باشد و نیازی نباشد به وب سایت های دیگر رجوع کنند تا اطلاعات خود را کامل تر کنند در نتیجه وقتی مطالب شما کامل باشد شاید برای دیگران نیز به اشتراک قرار دهند تا از مطالب شما استفاده کنند.

بک لینک

 • سعی کنید در سایت خود مسابقه برگزار کنید و به افراد برنده جایزه بدهید. برای این کار به صفحه ی مسابقه لینک دهید. لازم نیست که حتما پول زیادی خرج کنید تا جایزه ها را تهیه کنید شما می توانید یکی از محصولات و خدمات سایت خود را رایگان به افراد برنده هدیه دهید. این کار باعث افزایش بازدید کاربران از وب سایت شما خواهد شد.
 • دوره های آموزشی را به صورت آنلاین برگزار کنید. افراد بسیار زیادی از کاربران نمی توانند به شهر دیگر بروند و در کلاس هایی که دوست دارند شرکت کنند. پس راحت ترین و بهترین راه استفاده از کلاس های آنلاین است. دوره های آموزشی مختلف را لینک دار کنید تا افرادی که می خواهند از هر دوره اطلاعات بیشتری به دست بیاورند روی آن دوره ها کلیک کنند و اطلاعات بیشتر را جویا شوند.
 • در وب سایت های پربازدید، پست مهمان بنویسید. خیلی از وب سایت ها این امکان را فراهم کردند تا سایت های دیگر بتوانند خودشان را از طریق سایت شما معرفی کنند. به این صورت که شما یک پست با لینک صفحه سایت خود در آن سایت قرار داده و از این طریق خود را به مخاطبان معرفی می کنید. کاربران نیز به این دلیل که در سایت های پربازدید بیشتر سر می زنند و به آن سایت ها اعتماد دارند‚ بنابراین به محتوایی که در آن جا قرار می گیرد نیز اعتماد خواهند کرد.
 • با سایت های دیگر دوست باشید. اگر برای مدتی در مطلبی که در سایت خود منتشر می‌کنید به سایت های دیگر که البته مرتبط با حوزه ی کاری شما هستند لینک بدهید حتما آن ها نیز به شما لینک خواهند داد و کار شما را جبران خواهند کرد.
 • سعی کنید گاهی در پست هایی که منتشر می کنید به مطالب دیگر سایت خود نیز لینک دهید که به این کار لینک سازی داخلی گفته می‌شود. در وردپرس برای همین منظور افزونه های زیادی برای لینک خودکار در بین محتوای شما وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. برای مثال می توانید از آموزش نمایش مطالب مرتبط در وردپرس و همچنین آموزش کد نمایش مطالب تصادفی در وردپرس استفاده کنید.
 • پروفایل شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، گوگل، توییتر و…. را بروز کنید و لینکی به سایت خود دهید.
 • در انجمن های مرتبط با حوزه ی کاری خود ثبت نام کرده و لینک صفحه ای از وب سایت خود را برای بازدیدکنندگان انجمن ارسال کنید. یا این که می توانید در پروفایل خود یا زیر هر پست انجمن آدرس سایت خود را قرار دهید تا هر وقت نظری در انجمن ارسال کردید سایت شما نیز زیر نظر شما نمایش داده شود.
 • در سایت خود مقالات معتبری را منتشر کنید. برای این کار می‌توانید از سایت های خارجی در زمینه‌ی کاری خود استفاده نمایید و مطالب آن ها را ترجمه کنید. شما باید به بازدیدکنندگان این حس را منتقل کنید که به سایت شما به عنوان یک وب سایت مرجع در حوزه ی موردنظر نگاه کنند.
 • در شبکه های اجتماعی به خصوص فیسبوک، توییتر و یوتیوب عضو شوید و چندخطی درباره ی مطلبی که در سایت شما منتشر شده بنویسید. سپس لینکی به صفحه همان مطلب در سایت خود دهید. این کار تاثیر فوق العاده‌ای در افزایش بازدید و ترافیک در سایت شما خواهد داشت.
 • لینک سایت خود را در وب سایت های آموزشی با پسوند .edu قرار دهید. شاید تعداد کمی از این سایت های آموزشی این کار را برای شما انجام دهند. اما این نکته را بدانید که همین تعداد کم که این کار را خواهند کرد فوق العاده برای افزایش بازدید سایت شما تاثیرگذار خواهد بود.

با استفاده از این روش ها می‌توانید بک لینک های خوبی به دست آورید. همچنین موتورهای جستجو نیز به وب سایت شما رتبه ی بالاتری خواهند داد.

 

امیدوارم که این مطلب مورد استفاده‌ی شما همراهان عزیز الو پشتیبان قرار بگیرد.

 

مطالب مرتبط:

فشرده سازی عکس ها در وردپرس

آموزش جستجوی تمام صفحه در وردپرس

کاهش دادن حجم تصاویر در وردپرس توسط افزونه Optimus

افزونه‌ای برای چک کردن دامین در وردپرس

منبع: الو پشتیبانارائه دهنده مقالات: افزایش فروشتعمیرات وردپرسافزونه رایگان وردپرس

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست