تغییرات وردپرس ۵

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟

با سلام خدمت شما خوانندگان عزیز، در این مقاله با بررسی تغییرات وردپرس در خدمتتان خواهیم بود. با ارائه نسخه جدید وردپرس حتما برای کاربران این نرم افزار این سوال پیش آمده است که تغییرات وردپرس ۵  نسبت به نسخه های قبلی چیست؟ ما در این مقاله سعی می کنیم پاسخ مناسبی برای این سوال ارائه دهیم. هر بار که یک نسخه جدید از وردپرس رونمایی می شود، همه آنهایی که از این نرم افزار استفاده می کنند برای دیدن ویژگی های جدید هیجان زده می شوند. با این حال، درباره نسخه های متعدد ارائه شده در گذشته کمتر تا این حد شایعه و حرف وجود داشته است، و همه این حرفها به دلیل این دو کلمه ساده است: نسخه ویرایشگر بلوک جدید در وردپرس ۵٫۰ : ویرایشگر گورتنبرگ. عمده ترین تغییرات وردپرس ۵ همین ویرایشگر است.

در واقع گوتنبرگ طراحی کامل و تصویرگری مجدد وردپرس است. در نسخه جدید – وردپرس ۵٫۰ – راه پیش فرض برای ایجاد محتوا در وردپرس به طور اساسی تغییر کرده است.
گر چه تغییرات زیاد در پلتفرم مورد علاقه کاربران،  ممکن است برایشان دشوار و ناراحت کننده باشد، با این حال، حتی پلتفرم های بسیار محبوب مانند وردپرس باید با زمان سازگار شوند یا خطر از دست دادن سهمشان از بازار پلتفرم ها را به جان بخرند. گوتنبرگ یک جهش جسورانه به جلو است و این صرفا یک بروزرسانی نیست که ارائه شده است.

معرفی ویرایشگر Gutenberg 

وردپرس ۵٫۰ همراه با یک ویرایشگر کاملا جدید با نام Gutenberg ارائه شده است. این ویرایشگر مبتنی بر بلوک است و به کاربران امکان می دهد پوسته های زیبا با استفاده از بلوک های محتوا ایجاد کنند. ویرایشگر قدیمی وردپرس یک پنجره متنی ساده بود. در عین حال که به خوبی کار می کرد، شما مجبور بودید از روش های مختلف برای اضافه کردن تصاویر، ایجاد گالری، کد کوتاه، تعبیه ویدئو و دیگر عناصر محتوا استفاده کنید.

ویرایشگر جدید با یک تجربه نوشتاری ساده جایگزین آن‌ها می‌شود که در آن هر عنصر محتوا در یک بلوک جای می گیرد . شما می‌توانید آن‌ها را در اطراف صفحه حرکت دهید، تنظیمات خود را تغییر دهید، و چیدمان ‌های جذاب را بدون نوشتن کد ایجاد کنید.

در حالت پیش فرض، چند بلوک برای اضافه کردن عناصر محتوا استفاده می شود. این شامل بلوک برای اضافه کردن تصاویر، صوتی، ویدئو، گالری عکس، تصویر پوشش، لیست، نقل قول، رسانه، متن، دکمه ها و بیشتر. برای اضافه کردن آتچه می خواهید در متن قرار دهید باید دکمه + را در گوشه سمت چپ کلیک کنید. بعلاوه اگر بلوک خاصی را بخواهید می توانید در نوار جستجو بلوک نام آن را بنویسید و پیدایش کنید.

تغییرات وردپرس ۵

تغییرات وردپرس ۵ – اضافه کردن بلوک بای ساخت محتوا

تنظیمات بلوک

هر کدام از بلوک ها نوار ابزار و تنظیمات خود را دارد، به غیر از گزینه های قالب بندی اولیه، شما همچنین می توانید عرض، رنگ ها و سایر ویژگی ها را تغییر دهید.

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟تنظیمات بلوک

تغییرات وردپرس ۵ -تنظیمات بلوک

بلوک‌های Widget

widgets یا همان ابزارک ها نیز به عنوان بلوک در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین به راحتی می‌توانید shortcodes ، پست‌های جدید ، نظرات جدید ، دسته‌ها و آرشیوها اضافه کنید . اگر به اضافه کردن shortcodes به مقالات خود عادت دارید، می‌توانید از آن‌ها به عنوان یک بلوک استفاده کنید .

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟-تنظیمات بلوک

تغییرات وردپرس ۵ -بلوک ویجت

افزودن embed ها به عنوان بلوک

ویرایشگر جدید کارهای زیاد دیگری را نیز انجام می‌دهد . می توانید به سادگی بخش embeds را زیر دکمه add اضافه کنید ، همچنین شما قادر خواهید بود همه گزینه‌های پشتیبانی شده را ببینید .

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟-تنظیمات بلوک

تغییرات وردپرس ۵ – اضافه کردن embed

 

 این کار تولید ویدئو ، توئیت ها و فیس بوک را بسیار آسان‌تر می‌کند،  هر embed بلوک خودش است ، بنابراین شما می‌توانید تنظیمات آن را درست مثل هر بلوک دیگر به دلخواه خود تنظیم کنید .

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟

تغییرات وردپرس ۵ -نمایش ویدئو

حالت تمام‌صفحه در ویرایشگر جدید WordPress

اگر با نوار کناری مدیریتی WordPress احساس راحتی نمی کنید ،می توانید به سادگی به حالت تمام‌ صفحه full-screen mode تغییر حالت دهید . این کار ، نوار کناری admin WordPress را پنهان می‌کند ، و شما فضای بیشتری برای طراحی محتوای خود خواهید داشت .شما همه ویژگی های ویرایش پست خود را به طور منظم در زیر نوار کناری می توانید پیدا کنید. این شامل انتشار و ذخیره گزینه ها، permalink یا post-slug، دسته ها و برچسب ها، گزیده ها و موارد دیگر است.

 

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟-نصب ویدئو

تغییرات وردپرس ۵ -ویرایشگر full screen

تنظیمات ارسال پست در ویرایشگر جدید وردپرس

شما همه ویژگی های ویرایش پست خود را به طور منظم در زیر نوار کناری می توانید پیدا کنید. این شامل انتشار و ذخیره گزینه ها، permalink یا post-slug، دسته ها و برچسب ها، گزیده ها و موارد دیگر است.

تغییرات وردپرس 5 چیست؟-نصب ویدئو

تغییرات وردپرس ۵ -تنظیمات برای پست گذاشتن

ایجاد و استفاده مجدد بلوک

اگر اغلب اوقات چیزهایی با سبک و یا محتوای مشابه اضافه می کنید، می توانید آنها را به عنوان بلوک های قابل استفاده مجدد ذخیره کنید تا بعدا در صورت نیاز، مورد استفاده قرار گیرد.و به این ترتیب به سادگی یک بلوک را که می خواهید مجددا استفاده کنید ویرایش و استفاده کنید. کافی است هنگامی که آن را به طور کامل ساختید و از آن راضی بودید، روی گزینه منو در نوار ابزار بلوک کلیک کرده و گزینه «اضافه کردن به بلوک های قابل استفاده مجدد» را انتخاب کنید.

تغییرات وردپرس 5 چیست؟

تغییرات وردپرس ۵- استفاده مجدد از بلوک

از شما خواسته خواهد شد که یک نام برای این بلوک تهیه کنید. پس از این کار، وردپرس آن را به عنوان یک بلوک قابل استفاده مجدد ذخیره خواهد کرد. شما می توانید آن را در زیر دکمه اضافه کردن بلوک Add Blocks پیدا کنید و از آن در پست های دیگری استفاده مجدد کنید.

تغییرات وردپرس 5 چیست؟

تغییرات وردپرس ۵ – استفاده مجدد از بلوک

ویرایش محتوای موجود پس از ارتقا به وردپرس ۵٫۰

وردپرس ۵٫۰ هیچ کدام از محتوای قدیمی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد و همچنان میتوانید مقالات قدیمی را ویرایش کنید. هنگام ویرایش یک مقاله قدیمی، محتوایتان را درون یک بلوک ویرایشگر “کلاسیک” خواهید دید. شما می توانید ویرایش مقاله را در داخل بلوک کلاسیک ادامه دهید. شما همچنین می توانید آن را به بلوک های متعدد بشکنید و در عین حال می توانیداز تمام ویژگی های ویرایشگر جدید وردپرس استفاده کنید.

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟

تغییرات وردپرس ۵ -ویرایش محتوای قدیمی

آیا می توانم از ویرایشگر قدیمی وردپرس استفاده کنم؟

بله، شما می توانید از ویرایشگر قدیمی وردپرس به سادگی با نصب و فعال سازی افزونه کلاسیک ویرایشگر استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر، مراحل گام به گام راهنمای نحوه نصب پلاگین وردپرس را ببینید.

تغییر به ویرایشگر کلاسیک

تغییرات وردپرس ۵ چیست؟

تغییرات وردپرس ۵ -ویرایشگر کلاسیک

پس از فعال شدن، افزونه بلوک جدید مبتنی بر ویرایشگر را غیرفعال می کند و شما می توانید با استفاده از وردپرس با ویرایشگر قدیمی کلاسیک که مورد استفاده شماست کار کنید. برای اطلاعات بیشتر، مقاله ما را در مورد چگونگی غیرفعال کردن Gutenberg و ویرایشگر کلاسیک در WordPress مشاهده کنید.

بیست نوزده ، تم جدید و پیش فرض  WordPress

WordPress 5  یک تم پیش فرض جدید به نام بیست نوزده دارد که یک تم چند منظوره و مینیمالیستی است که می تواند برای راه اندازی یک وبلاگ یا ایجاد یک وب سایت استفاده شود.بیست و نوزده براساس موضوع شروع گوتنبرگ است ، که به این معنی است که کاملا ً با نسخه جدید WordPress سازگار است. یک بوم کار تمیز با حداقل حواس‌پرتی ارائه می‌دهد ، که به شما این امکان را می‌دهد که با ویرایشگر جدید آزمایش کنید و چیدمان زیبایی برای posts و صفحات WordPress را ایجاد کنید .

تغییرات وردپرس - تم بیست نوزده

تغییرات وردپرس – تم بیست نوزده

این تم یک رویکرد مینیمالیستی را می‌طلبد که مناسب نویسندگان است و می‌تواند برای سایت‌های تجاری ساده تطبیق داده شود . بیست و نوزده نوار کناری ندارد اما در پا صفحه منطقه‌ای برای نمایش ویجت خواهد داشت . این سبک همچنین شامل سبک‌های ویرایشگر دنباله و بازگشت به انتها خواهد بود . این کار به ارایه محتوا در انتهای عقبی اجازه می‌دهد تا دقیقا ً شبیه این باشد که محصول نهایی چگونه به نظر خواهد رسید .

سازگاری وردپرس ۵٫۰ با تم ها وافزونه ها

در واقع ۵ WordPress یک تغییر بزرگ در نحوه ایجاد محتوا برای کاربرانش به ارمغان آورده . این برنامه مدت زمان زیادی در حال توسعه بوده‌است ،آنقدر که توسعه دهندگان افزونه های آماده و تم ها به اندازه کافی زمان برای تست محصولات خود و اضافه کردن سازگاری به ویرایشگر جدید داشته اند.
اغلب افزونه های اصلی WordPress مانند WPForms و Yoast SEO با  ۵ WordPress و ویرایشگر جدید سازگار هستند .همه فروشگاه‌های تم اصلی WordPress نیز تم‌های خود را با ویرایشگر جدید سازگار کرده‌اند .

با این حال اگر یک افزونه یا تم روی وب سایت تان به درستی کار نمی‌کند ، به آن افزونه یا توسعه دهنده تم بروید و از آنها بخواهیدکه آن را به روزرسانی کنند.اگر این کار را نمی کنید، می‌توانید به طور موقت ” افزونه / تم ” را غیرفعال کنید و یک جایگزین پیدا کنید. بعلاوه شما می توانید ویرایشگر کلاسیک را تا زمانی که افزونه / تم مورد علاقه خود را تغییر دهید نصب کنید.

منبع:www.wpbeginner.com

 

سوالی دارید؟! در نظرات سوالتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

محدودیت در دسترسی به پیشخوان وردپرس

جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل

مخفی کردن نوار مدیریت در وردپرس

آموزش تغییر نام نقش کاربری وردپرس

منبع:‌ الو پشتیبان – ارائه دهنده:  افزونه کاربردی وردپرسامنیت وردپرستعمیرات وردپرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست